© 2023 by Prodigy Dance Centre

2019-2020 Class Schedule

PRESCHOOL CLASS OPTIONS

Twirl (Ages 2-2.5)

Monday 3:15-4:00 p.m. (Amanda Bryan)

Tuesday 4:30-5:15 p.m. (Amanda Bryan) FULL

Hippity Hoppity (Ages 3 & 4)

Monday 7:15-7:45 p.m. (Amanda Bryan)

Tuesday 6:15-6:45 p.m. (Amanda Bryan) FULL

Wednesday 6:15-6:45 p.m. (Hendley Byers)

Ballet/Tap Combo (Ages 3 & 4)

Monday 6:15-7:15 p.m. (Amanda Bryan) FULL

Tuesday 5:15-6:15 p.m. (Amanda Bryan) FULL

Wednesday 5:15-6:15 p.m. (Hendley Byers) FULL

Ballet/Tap Combo (Age 4)

Tuesday 6:45-7:45 p.m. (Amanda Bryan) FULL

Ballet/Jazz Combo (Ages 3 & 4)

Thursday 3:45-4:45 p.m. (Hendley Byers)

AGES 5 & 6 CLASS OPTIONS

Ballet (Ages 5-6)

Monday 4:45-5:30 p.m. (Amanda Bryan) FULL

Thursday 5:30-6:15 p.m. (Lila Loudermilk)

Jazz (Ages 5-6)

Monday 5:30-6:15 p.m. (Amanda Bryan) FULL

Thursday 6:15-7:00 p.m.(Lila Loudermilk)

Lyrical (Ages 5-7)

Monday 7:00-7:45 p.m. (Hendley Byers)

Tap (Ages 5-6)

Monday 4:00-4:45 p.m. (Amanda Bryan)

Thursday 4:45-5:30 p.m. (Lila Loudermilk)

Hip Hop (Ages 5-7)

Monday 6:15-7:00 p.m. (Hendley Byers)

Acro (Ages 4-6)

Monday 7:45-8:30 p.m. (Theresa Dyer)

AGES 7 & 8 CLASS OPTIONS

Ballet (Ages 7-8)

Monday 5:30-6:15 p.m. (Jenny Sparks-Grizzard)

Thursday 5:30-6:15 p.m. (Lila Loudermilk)

Jazz (Ages 7-8)

Monday 4:45-5:30 p.m. (Jenny Sparks-Grizzard)

Thursday 6:15-7:00 p.m. (Lila Loudermilk)

Hip Hop (Age 8)

Monday 4:30-5:15 p.m. (Maiya Mabry)

Wednesday 4:30-5:15 p.m. (Maiya Mabry)

Lyrical (Age 8)

Monday 5:15-6:00 p.m. (Maiya Mabry)

Tap (Ages 7-8)

Monday 4:00-4:45 p.m. (Jenny Sparks-Grizzard)

Thursday 4:45-5:30 p.m. (Lila Loudermilk)

Hip Hop (Age 7)

Monday 6:15-7:00 p.m. (Hendley Byers)

Lyrical (Age 7)

Monday 7:00-7:45 p.m. (Hendley Byers)

Acro (Ages 7+)

Monday 7:45-8:30 p.m. (Jaime Moore)

Musical Theatre (Ages 7-8)

Wednesday 4:30-5:15 p.m. (Jenny Sparks-Grizzard)

AGES 9 & 10 CLASS OPTIONS

Ballet (Ages 9-10)

Tuesday 5:30-6:15 p.m. (Curtis Cauthen)

Jazz (Ages 9-10)

Tuesday 4:45-5:30 p.m. (Maiya Mabry)

Lyrical (Ages 9-10)

Monday 5:15-6:00 p.m. (Maiya Mabry) 

Tap (Ages 9-10)

Tuesday 4:00-4:45 p.m. (Maiya Mabry)

Hip Hop (Ages 9-10)

Monday 4:30-5:15 p.m. (Maiya Mabry)

Wednesday 4:30-5:15 p.m. (Maiya Mabry)

Musical Theatre (Ages 9-10)

Thursday 4:15-5:00 p.m. (Curtis Cauthen)

Acro (Ages 7+)

Monday 7:45-8:30 p.m. (Jaime Moore)

PRE TEEN/TEEN CLASS OPTIONS

(PLACEMENT IN THESE CLASSES WILL BE BASED ON SKILL LEVEL NOT AGE)

Ballet

Level 4: Wednesday 6:15-7:15 p.m. (Curtis Cauthen)

Level 5: Wednesday 5:15-6:15 p.m. (Curtis Cauthen)

Level 6: Tuesday 6:30-7:30 p.m. (Curtis Cauthen)

Level 7: Tuesday 7:30-8:30 p.m. (Curtis Cauthen)

Tap

Level 4/5: Monday 6:15-7:00 p.m. (Jaime Moore)

Level 6/7: Monday 7:00-7:45 p.m. (Jaime Moore)

Jazz

Level 4: Wednesday 5:15-6:15 p.m. (Maiya Mabry)

Level 5: Wednesday 6:15-7:15 p.m. (Maiya Mabry)

Level 6: Tuesday 5:30-6:30 p.m. (Maiya Mabry)

Level 7: Tuesday 8:30-9:30 p.m. (Curtis Cauthen)

Hip Hop

Int. Hip Hop: Thursday 5:00-5:45 p.m. (Madison Benson)

Adv. Hip Hop: Thursday 5:45-6:30 p.m. (Madison Benson) FULL

Lyrical/Contemporary

Int. Lyrical/Cont.: Thursday 6:30-7:30 (Curtis Cauthen)

Adv. Lyrical/Cont.: Thursday 6:30-7:30 (Madison Benson) FULL

Musical Theatre

Level 2: Thursday 4:15-5:00 p.m. (Curtis Cauthen)

Level 3: Thursday 5:00-5:45 p.m. (Curtis Cauthen) FULL

Acro (Ages 7+)

Int. Acro: Monday 7:45-8:30 p.m. (Jaime Moore)

Adv. Acro: Monday 8:30-9:30 p.m. (Jaime Moore) FULL

COMPANY TECHNIQUE CLASSES

(THESE CLASSES ARE BY INVITATION ONLY)

Rising Wonders

Jazz Technique: Tuesday 6:30-7:15 p.m. (Maiya Mabry)

Rising Wonders Class: Thursday 7:00-7:45 p.m. (Amanda Bryan)

Sensation

Jazz Technique: Thursday 7:30-8:30 p.m. (Madison Benson)

Ballet Technique: Thursday 8:30-9:30 p.m. (Curtis Cauthen)

Splendor

Jazz Technique: Wednesday 7:15-8:15 p.m. (Maiya Mabry)

Ballet Technique: Thursday 5:45-6:30 p.m. (Curtis Cauthen)

Protege

Jazz Technique: Thursday 7:30-8:30 p.m. (Madison Benson)

Ballet Technique: Thursday 8:30-9:30 p.m. (Curtis Cauthen)